NEDEN KENDİ ALKOLMÜZÜ ÜRETMİYORUZ ?

Dünyanın birçok ülkesinde insanlar kendi evlerinde organik olarak ürettikleri alkolleri tüketmekteler. Birçok restoran kendi ürettikleri alkolleri müşterilerine saygınlık göstergesi olarak sunmakta.  Bununla birlikte dünyanın dört bir tarafında misafirlikte ev yapımı içki sunma gelenekleri çok yaygın.  Üstelik bu ülkelerde evde alkol üretimi, bizim ülkemizde olduğu gibi fahiş fiyatlar ve vergiler yüzünden değil, tamamen ev yapımı alkolün piyasada satılanlara göre daha lezzetli ve kaliteli olmasındandır. Rusya’da alkol neredeyse bedava dağıtılmasına rağmen her evde mutlaka bir imbik vardır ve tüm arkadaş davetlerinde herkes tarafından markalı ürünler yerine ev yapımı olanlar tercih edilmektedir.

Biz neden kendi alkolümüzü evde üretmiyoruz?

Çünkü kör olur muyuz sorusu hep akıllara takılır. Ama bize anlatılmayan gerçek şu ki evde ürettiğimiz meyveden ya da şekerden yapılmış mayşeden metil alkol üretmek istesek de mümkün değil. Ben de ilk başlarda tedirgindim. Hep termometre 65 derecede sabitlenecek ve gelen alkolü çöpe atıp 78 dereceden sonra yoluma bakarım diye düşünürken, hiçbir damıtmamda 78 dereceye kadar hiçbir sıvı gelmedi.

Ve yurt dışı kaynaklarda dahil birçok kaynakta gördüm ki standart meyve ya da şeker mayşesi ile metil alkol üretemiyoruz.

Madem metil alkol yok neden Çöp, Baş, Göbek, Kuyruk ayrımı yapıyoruz? Çünkü ev yapımı alkolü satma amacımız yok. Bize alkolün en lezzetli kısmı olan göbek tarafı lazım. (Tekel rakılarının kalitesinin düştüğü 70’li yıllarda Tekirdağ İçki Fabrikası’nda üretilen Yeni Rakı’nın göbekten alındığı için yüksek kaliteli olduğuna inanılırdı). İşte bu yüzden bizde aynı eski Tekirdağ Rakısı gibi yalnızca göbek kısmını alıp baş ve kuyruk kısmını gelecekteki damıtmalarımızda kullanmak amaçlı saklıyoruz. Göbek ayırmayıp, baş ve kuyruk içersek kör olur muyuz? Olmayız ama akşamdan kalma oluruz. Ertesi gün bir daha içmeyeceğim dediğimiz alkollerde tam da bu kısımlar vardır.

Peki artık piyasada el altından satılan etil alkolleri tüketirsek ne olur?  Bence tüketmesek iyi olur. Çünkü bu alkoller tıbbi amaçlı kullanılan alkollerdir. Bu alkoller tabiri caizse tentürdiyot misali yaraya sürülecek alkollerken geldiğimiz durum itibari ile içmeye mecbur bırakıldığımız alkollerdir. Tıbbı amaçlı alkol üreten bir firma sizde göbek ayrımı yapar mı? Yapmaz, ne geldiyse doldurur şişeye. Bunu alıp birileri içer mi diye düşünmez. Sonuç olarak baş ve kuyruktaki yüksek alkoller  (2-bütanol, n-propanol, izobütanol, n-bütanol, 2-metil-1-bütanol, 3-metil-1-bütanol) dahil istemediğimiz tüm kısımları içerir. Kendi imbiğimizi alıp kendi alkolümüz üretene kadar. 

Çokça bahsettiğimiz mayşe ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NEDEN KENDİ ALKOLMÜZÜ ÜRETMİYORUZ ?” yazısında 2 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir